Piknik Historyczny – żywa lekcja historii Głogowa, Głogów – Marina Głogów, 10.09.2017


Wieki mijają, a mieszkańcy Głogowa dbają o pamięć historyczną. Kolejny raz mogą uczcić wspomnienie 908 rocznicy pamiętnej Obrony Głogowa 1109 roku. Obchody rozpoczną się 10 września 2017 r. o godz. 13:00 w formie „Pikniku Historycznego”, którego organizatorem jest Prezydent Głogowa we współpracy m.in. Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, Forum Obywateli Aktywnych Społecznie i Fundacji „Bardziej Głogów”.

W programie ujęto pokazy walk rycerskich, konkursy i gry nawiązujące do średniowiecza. Młodzi i starsi uczestnicy mogą przetestować umiejętności w łucznictwie i przymierzyć stroje z minionej epoki. Animacje dla dzieci obejmą udział wojów. Sprawdzianem wiedzy historycznej, logicznego myślenia i sprawności fizycznej będą Historyczne Gry Terenowe.

Mieszkańcy poszerzą swoją wiedzę o historii Głogowa podczas zwiedzania miasta w rejonie Ostrowa Tumskiego i Kolegiaty z Prezydentem Miasta jako przewodnikiem z zamiłowania regionalistą Rafaelem Rokaszewiczem.

Fani muzyki wysłuchają koncertu muzyki średniowiecznej w wykonaniu grupy Tryzna. Do najważniejszych atrakcji zaliczyć można organizowany po raz pierwszy marszobieg na 1109 metrów, którego trasa pobiegnie w okolicach Zamku Książąt Głogowskich i Pomnika Dzieci Głogowskich. Uczestnicy marszobiegu przed zawodami otrzymają okolicznościową koszulkę związaną z wydarzeniami z XII wieku.

Finałem historycznego spotkania będzie wieczorna plenerowa projekcja premierowa filmu animowanego o Obronie Głogowa. To produkcja, w której swój udział mieli również mieszkańcy miasta. Po seansie odbędzie się spotkanie z autorem filmu Arkadiuszem Olszewskim.

Zbigniew Mazurek – Prezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej