Nowa publikacja Wojciecha Jachimowicza „Zapach lipy i inne opowiadania”

zapach_lipy_wojciech_jachimowiczUkazała się jedenasta publikacja książkowa Wojciecha Jachimowicza. We wstępie, opracowanym przez Stanisława Turowskiego, czytamy m.in. „Już przy pierwszym kontakcie z zebranymi tu tekstami miałem przekonanie, że warte są publikacji. Kilkustronicowe opowiadania, o podobnej „konstrukcji” przenoszą czytelnika w klimaty m.in. niedawnej (i dawniejszej) przeszłości. Literackie zdarzenia, geograficznie biorąc, dzieją się z reguły na Ziemi Lubuskiej, w miastach, miejscowościach o znajomym brzmieniu, np. Długie, Kargowa, Szprotawa, Żary, Lubiechów.

Autor, w dwóch opowiadaniach „wypuszcza”, nieco „egzotycznie” na szlaki żeglugowe, korsarzy, wikingów, gdzie detalicznie opisane, toczy się życie wedle trochę innych zwyczajów.

Bohaterowie to ludzie skromni duchowo, borykający się z podstawowymi kłopotami bytowymi. Cechują się poczciwością, mają – jak to z reguły bywa – niespełnione marzenia.

„Opowiadaniowe” postaci utrzymują się zwykle z zajęć „służebnych”, wykonywanych w obiektach dworskich, u osób zamożniejszych. Wspomniane scenki kojarzą się z obrazkami malowanymi prozą B. Prusa, W. Reymonta, H. Sienkiewicza, czy S. Żeromskiego.

Między akapitami nowel W. Jachimowicza kryje się swoiste piękno. Jego przebłyski zamigocą podczas lektury… Uważny czytelnik może go zakosztować. Podczas zaliczania kolejnych stron, kolejnych utworów odczuwalne jest, iż ma się do czynienia z tekstami literackimi. Jest to chyba początek prawdziwej przygody Autora z piórem.

Jachimowicz nie boi się podejmować problemów, choćby takich jak zdobywanie wykształcenia czy radzenia sobie z plagą bezrobocia. Tak w codziennym życiu jak i w swojej publicystyce odważnie stawia czoło różnym absurdom w funkcjonowaniu społeczeństwa.”